Science Dynamics Reports - publikujeme na přání čtenářů rozšířený simulační model epidemie z březnového článku Science Dynamics Review - tentokráte včetně kapacit JIP a účinnosti antiepidemických opatření.

Archiv se čtyřmi soubory (Epidemie6.vmf a S1.vdf, S2.vdf a S3.vdf) můžete stáhnout klepnutím na tento odkaz. K otevření a simulaci potřebujete software Vensim, který můžete stáhnout v sekci Produkty, nebo zde.

Model epidemieModel epidemie

 

 

Na četné žádosti čtenářů publikujeme simulační model epidemie z březnového článku Science Dynamics Review - Koronavirus stále na postupu.

Archiv se dvěma soubory (Epidemie5.vmfx a S1.vdfx s prvním scénářem můžete stáhnout klepnutím na tento odkaz. K otevření a simulaci potřebujete software Vensim, který můžete stáhnout v sekci Produkty, nebo zde.

SD Review

 

 

Pruvodce systemovym myslenimKnížka, jejíž 2. dotisk 2. vydání vyšel na podzim 2019 je dalším v řadě podivných literárních počinů. Některým čtenářům asi připomene Velkou knihu o ničem a v náznacích třeba Krhútskou kroniku.

Věřím, že zvolený způsob výkladu – od potíží s lidským vnímáním, přes chyby v myšlení až k postupům při zkoumání systémových struktur vás snad nakonec dovede k jasnému poznání smyslu a důležitosti systémového pohledu na svět. Při prvním prolistování možná získáte dojem, že se jedná o podvod. Celá polovina stránek je až na čtverečky prázdná. Vina padá na hlavu autora, který má za to, že právě onu polovinu práce musíte odvést vy sami. Prázdné stránky jsou určené vašim poznámkám a kresbám.

Průvodce je psán jako velmi dlouhá přednáška a není úplně snadný na pochopení při pouhém pasivním čtení. Hodně pomůže, když prázdné stránky vpravo využijete hned od začátku a tak si prosím připravte tužku. Z názvu vyplývá, že kniha je o systémovém myšlení – disciplíně, jejíž název je složen ze slov systém a myslet. První stránky jsou proto věnované lidskému vnímání, následované zkoumáním jedné zvláštní pyramidy. Spojení myšlení se systémy se dočkáte až v posledních kapitolách. Po přečtení celé knihy zjistíte, že systémové myšlení pouze vytváří základ pro další kroky na cestě k pochopení příčin a důsledků lidského rozhodování ve všech představitelných situacích a oblastech.

Řešené příklady na konci knihy nejsou konečným výčtem možností systémového myšlení, jsou ale voleny tak, aby pokrývaly co největší plochu lidského konání. Pokud v nich svůj obor nenajdete, nevadí. Vytvořte si vlastní příklady a diagramy - už budete vědět jak na to. Pokud si nakonec uvědomíte, že za veškeré chování v nás a kolem nás může systémová struktura a její objevování se stane důležitou součástí vašeho přístupu k problémům a následkům jejich řešení, kniha splní svůj účel. Bude také pozváním k dalšímu, ještě vážnějšímu setkání se systémy a jejich dynamikou, při kterém se ale neobejdeme bez počítače. Od toho nás dělí ještě zhruba dvě stě stránek textu a stejná porce vašich zápisků.

Knihou vás bude provázet slečna jménem Mika. Původně se měla jmenovat Dyna, ale nelíbilo se nám to ypsilon. Snažili jsme se ji vychovat, jak nejlépe to šlo, ale víte jak je to s dětmi. Mají svůj rozum a stojí v opozici vůči rodičům, proto za její názory neseme odpovědnost jenom zčásti. Zejména za kontroverzní, urážlivé až nenávistné poznámky může jenom ona.

 

Ukázku z knihy lze stáhnout zde. Druhé vydání knihy je možné objednat pomocí kontaktního formulářezde. 

Poslední díl článku Marka Šusty o systémovém myšlení, publikovaný v CAFIN news.

Přál si, aby jeho syn byl tvrdý chlap…

Povedlo se mu to tak napůl, syn byl natvrdlý. Věta pronesená před padesáti lety Smutným mužem napůl odpovídá na otázku z minulého dílu. Ovšemže neříká nic o polaritě šipek, naznačuje další typ proměnných, které v systémovém myšlení rozlišujeme. Už víte?

Číst dál: Článek - Systémové myšlení III

Druhá část článku Marka Šusty o systémovém myšlení.

K dobrému vychování patří plnění slibů a tak se spolu nejprve podíváme na domácí úlohu z minulého dílu. Jedno z možných řešení je uvedeno na obrázku 1. Úmyslně říkám „jedno z možných řešení“, protože jak víme z předcházejícího dílu, vše co vymyslím a vytvořím je založeno na mých mentálních modelech.

Číst dál: Článek - Systémové myšlení II

První část článku Marka Šusty o systémovém myšlení.

Má smysl zamýšlet se nad systémovým myšlením? Je snad s tím, které používám právě teď něco v nepořádku? Nemyslím náhodou systémově už dávno a jenom jsem tomu tak neříkal? Není to další módní slovo, jako „paradigma“ nebo třeba „human resources“, které používají hloupí lidé, aby si připadali důležití? Já říkám ano, ano, ne a ano.

Číst dál: Článek - Systémové myšlení I

  

Přečtěte si, jak v nemocnici sv. Jana naplánovali rozsah péče pomocí simulace.

Číst dál: Článek - Plánování před a pooperační péče pomocí simulace